Do súťaže sa každý rok zapojí takmer tisícka poľnohospodárov, hospodáriacich v rôznych formách podnikania. Sú medzi nimi obchodné spoločnosti, poľnohospodárske družstvá aj samostatne hospodáriaci roľníci – malí aj veľkí hospodári na pôde. Tabuľku 100 najlepších zostavuje každoročne Výskumný ústav poľnohospodárstva a potravinárstva Národného poľnohospodárskeho a potravinárskeho centra. V tejto prestížnej súťaži sa darilo aj poľnohospodárom zo Záhoria. Vďaka ekonomickým výsledkom si najvyššie ocenenie za prácu manažmentu vo svojej kategórii odnieslo Poľnohospodárske družstvo Popudinské Močidľany. Na tajomstvo tohto úspechu sme sa spýtali predsedu predstavenstva PD Popudinské Močidľany Ing. Pavla Tokoša.
V súťaži Top Agro Slovensko ste uspeli v roku 2019 aj v roku 2020, takže nemôže ísť o náhodu. Čo sa skrýva za výsledkami, ktoré vás radia medzi najlepšie poľnohospodárke podniky na Slovensku?
Každodenná zodpovedná práca každého jedného pracovníka v kombinácii s priaznivým vplyvom poveternostných podmienok na pestovanú štruktúru plodín .
Máte v PD Popudinské Močidľany nejaký recept na úspech, ktorý vari iní nepoznajú? Čo robíte inak a lepšie?
Nemáme žiadny zázračný recept. Máme však ľudí, pre ktorých je poľnohospodárska výroba nielen zamestnaním, ale aj životným poslaním, ktorí zúročujú svoje dlhoročné skúsenosti s odbornými znalosťami na čele s agronómom Ing. Tomášom Duffekom. Určite stojí za zmienku, že celý chod podniku je na pleciach siedmich ľudí, ktorí sa starajú o zvieratá a obsluhujú techniku.
Čo je pre vás prioritou, rastlinná alebo živočíšna výroba? Prioritou je rastlinná výroba, kde v rámci revitalizácie pôdneho fondu a diverzifikácie pestovateľských rizík dnes pestujeme osem plodín na výmere cca 900 hektárov. Je to náročné na odborný výber plodín, optimalizáciu osevného plánu cez ošetrovanie plodín počas vegetatívneho obdobia až po samotný zber úrody. Naša stratégia rastlinnej výroby je prepojená so živočíšnou výrobou, v ktorej sa zameriavame na chov hovädzieho dobytka bez trhovej produkcie mlieka plemena Scharloais. V súčasnosti chováme cca 300 ks tohto dobytka.
Myslíte si, že sa oplatí špecializácia výroby, alebo by sa poľnohospodárky podnik mal venovať rôznym činnostiam?
Podľa môjho názoru je to na rozhodovaní vedenia každého poľnohospodárskeho podniku na základe miestnych podmienok. Naša stratégia je orientovaná na prvovýrobu a v rámci nej sa orientujeme na optimalizáciu výnosov, ktoré sme mali v posledných dvoch rokoch nadpriemerné a roku 2020 dokonca rekordné v celej histórii nášho poľnohospodárskeho družstva. Dosiahli sme priemery výnosov u pšeníc na úrovni 9,4 t/ha, jačmeňa ozimného 8,3 t/ha, kukurice 12,2 t/ha v prepojení s dosiahnutím vysokých potravinárskych parametrov v oblasti pšeníc, resp. jačmeňov. Smerovanie minulých období nám potvrdzujú aj doterajšie výsledky plodín v tomto roku 2021. Dosiahnuté výnosy a kvalitu zúročujeme aj pestovaním a výrobou farmárskeho osiva, čím sa snažíme optimalizovať náklady budúcej úrody.
Podnikať v podmienkach slovenského poľnohospodárstva nie je jednoduché a mnohé poľnohospodárske podniky majú problémy s červenými číslami. To však zrejme nebude váš prípad. Aké sú teda vaše ekonomické výsledky?
Pre ekonomiku nášho podniku má rozhodujúci podiel rastlinná výroba, v ktorej sme v roku 2020 dosiahli tržby 960 tisíc eur pri celkových tržbách z prvovýroby 1,01 mil eur, no napriek tomu sme sa nechceli vzdať ani živočíšnej výroby, ktorá je akousi našou srdcovkou. Veď „sedlák“, ktorý nemá živočíšnu výrobu, nie je ani „sedlák“. Keď naše družstvo v roku 2017 prebrala skupina Energy Group,a.s., zmeny nastali nielen vo výrobnom programe, ale aj v obchodnej politike družstva. Okrem nás sú v skupine Energy Group, a.s., ďalšie tri poľnohospodárske podniky. Spoločne využívame potenciál objemov na vstupoch aj výstupoch, pomáhame si mechanizáciou, koordinujeme výrobnú činnosť s cieľom minimalizovať náklady a eliminovať výrobné a obchodné riziká. Stabilita našich hospodárskych výsledkov je daná pestovateľskými výsledkami v prepojení s realizáciou produkcie u našich obchodných partnerov.
Za ekonomickými výsledkami sa vždy skrývajú ľudia. Ako si vaša spoločnosť váži prácu svojich zamestnancov a ako ju dokáže motivovať a oceniť?
Ako som už uviedol, naši pracovníci sú naše najväčšie bohatstvo, poľnohospodárstvo je ich životným poslaním. Snažíme sa ich odmeňovať nielen finančným ohodnotením, ale aj rôznymi benefitmi počas celého roka.
Je práca v poľnohospodárstve dostatočne atraktívna aj pre mladých ľudí, alebo u vás pracujú najmä starší zamestnanci?
Vekový parameter je jeden z kritických bodov poľnohospodárskej výroby aj u nás. Mladí ľudia aj napriek veľkému pokroku technického vybavenia nachádzajú svoje profesijné uplatnenie len veľmi ťažko. Preto je o mladých perspektívnych pracovníkov medzi poľnohospodárskymi subjektami doslova boj a aj nás čaká v blízkej budúcnosti generačná výmena a nutnosť doplnenia mladšou generáciou pracovníkov.
Poľnohospodárska technika sa dnes na tú spred 30 rokov už ani nepodobá. Riadiť traktor alebo kombajn zrejme nedokáže hocikto... Máte dostatok profesionálnych traktoristov a kombajnistov?
Dnešná technika vyžaduje vysokú odbornú spôsobilosť, čo je veľká výzva práve pre mladých ľudí. Dúfam preto, že si predsa len nájdu cestu k poľnohospodárstvu. Nadväzuje to na predchádzajúcu otázku, ale podstata poľnohospodárskej výroby zostane zachovaná cez pozitívny vzťah k prírode a zvieratám .
Len nedávno sme publikovali smutnú správu, že Záhorie nám vplyvom klimatických zmien vysychá. Cítite to aj vy? Ak áno, ako s nedostatkom vlahy bojujete?
Samozrejme, nedostatok vlahy a celková zmena klimatických podmienok má veľký vplyv na pestovateľské prostredie. V našich podmienkach nepripadajú do úvahy závlahové systémy. Našou úlohou do budúcnosti je zabezpečiť zádržné vodoopatrenia cestou udržiavania stávajúcich remízok a prírodných útvarov s postupnou krajinotvorbou orientovanou na výsadbu nových prírodných prekážok – stromoradí v spolupráci s miestnymi poľovnými a záhradkárskymi združeniami. To je minimum, čo musíme v blízkej budúcnosti začať realizovať s vedomím pokory našich predchodcov v poľnohospodárstve – bez Božieho požehnania márne naše namáhania...
Akú perspektívu má podľa vás slovenské poľnohospodárstvo?
Podnikanie v poľnohospodárstve v našich podmienkach je veľmi náročné, pretože štátna poľnohospodárska politika nemá jasné smerovanie, pravidlá a verejnosti je často podsúvaný skreslený obraz slovenského poľnohospodára. Budúcnosť nášho poľnohospodárstva vnímam s obavami na základe ekonomických podmienok nastavovaných v celoeurópskom rozmere v porovnaní s podmienkami vytváranými v rámci Slovenska. Pre celý poľnohospodársky sektor je nevyhnutné, aby poľnohospodárska politika a priority smerovania boli jasne zadefinované, čo umožní poľnohospodárom rozhodovanie, akým smerom sa budú ich aktivity uberať.
Galéria